Vlastnosti dřeva

Ten, kdo rád chodí do přírody a často se v ní pohybuje, by měl určitě znát základní vlastnosti našich dřevin. Při pobytu v přírodě se totiž bez dřeva neobejdete a určitě se hodí vědět, k čemu lze jaké dřevo použít.

Borovice

Dřevo borovice je měkké, lehké, pružné, poměrně nesukovité a pryskyřičné. To ho dělá ideálním jako přílož do teepee. Hoří jasným plamenem, vydává hodně tepla a světla a nepraská – nelítají z něj jiskry všude okolo. Rychle však vyhoří a uhlíky žhnou krátkou dobu. Není tak dobré třeba na grilování. Podobné vlastnosti má i modřín (jen je o něco tvrdší), který je ale v českých lesích vzácnější a tak jeho dřevo tolik nevyužíváme.

Dřevo borovice se kromě paliva využívá i k výrobě pražců a dříve se z něj dělaly lodě.

Smrk

V našich zeměpisných šířkách smrk velmi rychle roste. Jeho dřevo je proto jedno z nejměkčích v České republice. Svými vlastnostmi je blízký borovici, modřínu a jedli. Jeho dřevo je však hodně sukovité, při hoření praská a létá z něj hodně jisker, a tak jej na táboře využíváme k venkovnímu ohni, nejčastěji v kuchyni a na sněmu…

Dřevo smrku má veliké využití. Používá se v papírnictví, stavebnictví, dělá se z něj nábytek a hudební nástroje.

Dub a buk

Dřevo dubu a buku se naopak pyšní svou tvrdostí a těžkostí (a nepříliš velikou pružností). Při hoření ale nevydává tolik světla, a tak není vhodné pro běžný oheň. Dřevo má však velikou výhřevnost, dokáže dlouho hořet a uhlíky také dlouho žhnou.

Veliké využití těchto dřevin je v nábytkářství. Dub se díky své trvanlivosti ještě využívá v sochařství a k výrobě sudů, mlýnských kol. Na tábor by z něj byl bezvadný špalek (místo těch rozpadlých borovic).

Jasan

Dřevo jasanu je důležité kvůli své vysoké pružnosti a houževnatosti. Po přiložení do ohně by časem určitě chytilo, ale doporučuji ho spíš využít na výrobu luku.

Líska a vrba

Pruty z živé lísky jsou ideální pro výrobu prutů na oheň. Dřevo lísky se jinak prakticky nevyužívá.

Pruty z vrby jsou podobně ohebné a měkké jako pruty z lísky. Vrba je však o něco trvanlivější, a tak se krom pletení pomlázek o Velikonocích využívá k pletení košíků.

Lípa

Dřevo lípy je mezi listnatými stromy jedním z nejměkčích. Zároveň je ale pevné a stejnoměrně husté. Budete-li si chtít někdy něco vyřezat ze dřeva, lípa je ideálním stromem.

Ovocnáče

Dřevo českých ovocných stromů je ve většině případů těžké a tvrdé. Někdy bývá zbarveno do oranžové či červené. V oddíle moc využití nemá, ale hodí se na výrobu nábytku.

Přehled podle tvrdosti dřeva

Pro orientaci zde uvedu dřeviny od nejměkčí po nejtvrdší.

  1. topol
  2. jedle bělokorá
  3. smrk ztepilý
  4. olše
  5. kaštanovník setý
  6. lípa
  7. borovice lesní
  8. jeřáb břek
  9. bříza bělokorá
  10. modřín opadavý
  11. třešeň
  12. hrušeň obecná
  13. javor klen
  14. jilm
  15. jasan ztepilý
  16. dub letní
  17. habr obecný
  18. buk lesní
  19. akát