Broušení nože

Čím brousíme

Můžeme brousit prakticky každým materiálem, který je tvrdší než naše čepel. To většinou znamená kamenné schody, kameninový hrnec, brousek na srp či kosu, ocílka, brusné kameny (na sucho či na mokro), neglazurovaný okraj spodku hrnku, smirkový papír s diamantovým prachem, měsíční svit atd.

O našem „brousku“ (ať to bude cokoli) musíme ještě vědět, jestli je hrubý či jemný, jelikož čím hrubší brousek, tím se s ním brousí rychleji, až dokud už není co brousit, protože je čepel ubroušená celá. S jemným brouskem zase zvládneme vybrousit krásnou špičku, ale nabrousit jím úplně tupý nůž bude trvat hodně dlouho. Brousit se tedy dá v krizi skoro čímkoliv, ale hlavně se to musí umět, protože jinak bychom mohli náš skvělý nůž zničit při broušení o betonový sloupek.

Jak brousíme

Způsob broušení závisí na tom, jakou čepel má nůž který brousíme, jestli používáme ocílku, brousek či něco jiného a nakonec na tom, jaký způsob nám vyhovuje.

Můžeme brousit k sobě nebo od sebe (někdy chceme vidět přímo na čepel), můžeme táhnout brouskem po čepeli či čepelí po brousku nebo brousit jen krouživými pohyby. Výběr je na nás a na další stránce je několik způsobů a zásad správného brusiče i brusky.

Brousíme

Brousíme nůž, konkrétně sekundární ostří a břicho. Zbytek čepele, tedy ani primární ostří, bychom neměli ani poškrabat.

Brousíme:

  • střídavě a rovnoměrně obě strany čepele
  • vždy proti směru ostří
  • nejmenším možným sklonem, ale jen sekundární ostří, 20° je maximum
  • celé sekundární ostří i břicho rovnoměrně

V případě, kdy obtahujeme ostří, napodobujeme našimi pohyby jeho tvar tak, abychom byli vždy brouskem proti ostří.

Na brusném či vodním kameni také vždy natáčíme broušenou část čepele proti směru, kterým ji tlačíme.

Občas vyzkoušíme ostrost – například říznutím do kartonu a tím zároveň odstraníme jehlu – střepy a zbytky ocele, které nám brání dosáhnout vyšší ostrosti.

Závěr

O nůž se je samozřejmě potřeba postarat i jinak – promazávat olejem (stačí i stolní, ten ale může žluknout) obzvláště pokud je ve vlhku. Pokud rezne (koroduje) odstranit rez a vyleštit, ale hlavně co nejvíce držet v suchu. Potom vám bude dobře sloužit a skvěle pracovat. A jak zjistíte, že jste brousili dobře? Správně nabroušený nůž by měl lehce řezat třeba i novinový papír.