Sklomalba

Možná si někteří pamatujete, jak jsme s kmenem před několika lety na táboře malovali na sklo výjevy z křížové cesty, které jsme potom umístili do aleje v bývalé vesnici Polohlavy. Možná si také vybavíte, že jste obrázky malované na skle viděli v různých skanzenech, muzeích, či snad dokonce máte podobné na vlastní chatě nebo chalupě.

Správně se tahle stará lidová výtvarná technika jmenuje podmalba na sklo a obrázky takto vytvořené nemohly chybět v žádné světnici na venkově. Dávaly domovu zvláštní kouzlo a právě toho můžete dosáhnout i vy pokud si takovou podmalbu vyrobíte. Je to také velmi jednoduchý a přitom efektní dárek třeba k Vánocům.

Jak tedy na to?

  1. Seženeme si obrázek jako vzor – staré sklomalby zobrazovaly především výjevy ze života svatých, narození Ježíška a další náboženské motivy, ale používaly se i náměty ze života vesnice. Výběr obrázku je docela důležitý, musí být jednoduchý a mít výrazné kontury. Doporučuji držet se starých námětů, podmalba je stará technika a vyžaduje vhodný obrázek, aby měla své kouzlo. Touto technikou vyvedený obrázek mobilního telefonu či automobilu bude vypadat přinejmenším směšně. Nejlepší asi je navštívit knihovnu a půjčit si třeba knihu Církevní rok a lidové obyčeje od Vlastimila Vondrušky nebo knihu Křesťanské nebe od Heleny Florentové nebo nějakou knihu o betlémech apod.
  2. Podle velikosti obrázku (velikost můžeme přizpůsobit na xeroxu) si opatříme vhodné sklo – nejlépe tloušťky 2 mm – v každém sklenářství nám jej za pár korun uříznou či nám dají různé odřezky zdarma.
  3. Sklo dobře odmastíme – umyjeme ironem
  4. Sklo položíme na obrázek a opatrně, abychom jej neumastili nakreslíme nejprve černé čáry kontur. Kreslíme redisperem, jemným štětečkem nebo zaostřenou špejlí buď černou tuší (můžeme do ní pro lepší přilnavost nastrouhat trochu mýdla) nebo černou barvou na malování porcelánu. Je také možné kreslit černým lihovým permanentním mikrofixem – to je nejsnazší a vypadá to docela dobře. Kontury nemusíme kreslit jen černě, můžeme použít hnědou a další barvy dle potřeby. Viz obrázek:

5. Dalším krokem je vymalování detailů – např. barvy očí, ruměnce na tvářích, tmavší místa na louce – zkrátka vymalujeme vše to, co má být jaksi v popředí kresby. Viz obrázek.

6. Dále barevně vyplníme všechny ostatní dílčí plochy a zcela nakonec překryjeme barevně pozadí. Postupujeme vlastně obráceně, než jak maluje obraz malíř (ten nakreslí nejprve plochy pozadí, pak kontury a naposledy jemné detaily. Postup od detailů k větším celkům je nutný, kdybychom nejprve vybarvili tvář pleťovou barvou a pak chtěli udělat ruměnce na tvářích či oči, už by to nebylo možné.

A jaké použijeme barvy? Nejvhodnější jsou běžně dostupné barvy temperové. Musíme samozřejmě vždy počkat až spodní vrstva barvy zaschne a teprve pak ji přetírat další vrstvou.

7. Hotovou zaschlou sklomalbu můžeme podložit bílým papírem (třeba kartonem) a umístit do dřevěného rámečku či jen olemovat plátěnou lepící páskou (kobercovkou) vhodné barvy.

Příjemnou zábavu a pěkná dílka vám přeje Ivo.