Tiskněte sítotiskem

Sítotisk je jedna z nejstarších tiskařských technik. Kdysi byl potisk sítotiskem jedinou technologií, jak přenést nějaký obrázek či nápis na nějaký předmět. A i dnes se jej užívá, je-li třeba potisknout větší množství věcí. Trochu pracnější výrobu tiskařského síta vyváží totiž velmi snadné, rychlé a laciné tisknutí. Sítotisk je nejen dnešní průmyslovou technologií, ale i velmi působivou grafickou technikou. Jen si jej vyzkoušejte, uvidíte, že vás výsledek nadchne. Můžete snadno potisknout kamarádům trička, vyrobit originální vánoční přání apod. Sám název sítotisk prozrazuje, že jde o tisk, při kterém používáme síto. To před tiskem částečně vykryjeme nitrolakem a barva se potom při tisku protlačuje (jako přes šablonu) nevykrytými místy na látku, papír či jiné materiály.

Jak tedy na to?

1. Připravíme si síto – nejprve z latěk (tak 2×2 cm, ale není podstatné) zhotovíme rámeček jako na obrázku č. 1

2. Rámeček potáhneme nejlépe přírodním či umělým hedvábím (ale může to být i jiná hustě tkaná průdušná tenká tkanina) Viz.obr.2

3. Na bílý papír si černou mikrofixou či fixou předkreslíme vzor.

4. Rámeček s plátnem podložíme vzorovým obrázkem a pomocí štětečku či špejle obkreslíme na plátno. Používáme nejlépe rychleschnoucí lak na nábytek (celolesk, celomat)

5. Jakmile kresba zaschne a pokreslená místa se tím stanou nepropustná, položíme rámeček na předmět, který chceme potiskovat (tričko, čtvrtku, cokoliv), a pomocí štětce či stěrky (stará telefonní karta) vtíráme barvu skrze síto. V plochách, kde není nakreslený obrázek barva prosákne a obtiskne se. Získáme tak negativní obrázek. Síto pak opatrně zvedneme, vypereme a můžeme tisknout dál. Na potisk papíru použijeme temperu, na látky pak nejlépe balakryl. Můžeme samozřejmě použít i více barev.

Hodně radosti ze sítotisku přeje Ivo.