Oddílové dovednosti

Sešli jsme se na začátku září roku 1997 a jednu sobotu přemýšleli o tom, jaký by vlastně Vpřeďák měl být, co všechno by měl v oddíle zkusit, co se naučit. A vzešly z toho 4 oddílové stupně, které navazují na nováčkovskou zkoušku. Měly by být po dvaceti oddílových letech konečně stálým oddílovým výkonostním programem a doopravdy to pěkně začíná fungovat. Máte tedy od teďka možnost dokázat nám, ale především sami sobě, že jste šikovní, nadaní, pilní, že chcete „vystoupit až na samý vrcholek hory a nechat rozzářit své oči“.

Světové strany dle slunce a hodinek
Vědět, kde je sever, je rozhodně důležité. A občas se může stát, že nemáte s sebou buzolu. Vpřeďák si ale vždycky poradí. Určit světové strany podle slunce a hodinek totiž vlastně není nic těžkého.
Čas podle slunce a buzoly
Krátký návod, jak zjistit kolik je hodin jen pomocí slunce a buzoly.
Vlastnosti dřeva
Ten, kdo rád chodí do přírody a často se v ní pohybuje, by měl určitě znát základní vlastnosti našich dřevin. Při pobytu v přírodě se totiž bez dřeva neobejdete a určitě se hodí vědět, k čemu lze jaké dřevo použít.
Základy šifer
Kdo neví, co šifrování vlastně je, tak je to převod srozumitelného textu do podoby přeměněné. Je to takové zpřeházení písmenek tak, aby někdo cizí nemohl přečíst něco tajného, o čem nemá vědět. Příjemce této zprávy ovšem musí vědět, jak nesmyslný text znovu přenést do srozumitelné podoby.
Život ohrožující stavy
Občas může jít vážně o život a je tedy dobré vědět co v danou chvíli dělat.
Omrzliny
U omrzlin nejde tak často o holý život, první pomoc je i tak ale důležitá.
Broušení nože
Každý správný... Vpřeďák má u sebe nůž. Aby nůž stál za něco a bylo bezpečné i příjemné s ním pracovat, musí být také ostrý.
O mapě
Během oddílového života se s mapou setkáváme velmi často. Kvítek popsala základní práci s mapou, její historii a důležité pojmy.
Uzlování
Několik zajímavých uzlů, které nepatří to takzvané „základní šestky“.
Do luhů a hájů
Pětidílný seriál o tom, jak jezdit na výpravu. Naučíme se balit batoh, jaký si vzít spacák, nebo co si vůbec s sebou zabalit.
Poznej ptáky
Malý atlas ptactva, které můžeme u nás pozorovat.
Indiánské hry
Několik zajímavých her, jak je před dávnou dobou hráli naši indiánští bratři.